close
چت روم
دانستنی در مورد رشته عكاسی

دانستنی در مورد رشته عكاسی

دانستنی در مورد رشته عكاسی

دانستنی در مورد رشته عكاسی
دانستنی در مورد رشته عكاسی
اس ام اس جدید
داستان و حکایت
تـــــــــــــــــــــــرول
 • دو حکایت از افلاطون
 • طرز تهیه کرفس پلو
 • اس ام اس شماره 26(عید قربان)
 • روش‌های افزایش عمر باتری لپ‌تاپ
 • داستان آموزنده ی صد دلاری
 • عکس های خنده دار شماره 27
 • کاریکاتور های موش های تهران
 • معمای طناب+جواب
 • معماي دهقان و گوسفندان+جواب
 • داستان گفتگوی جالب یک مهندس با مدیر!
 • محل تبلیغات شما

  نویسندگی در سایت ما

  نویسندگی
  اگر تمایل به نویسندگی در سایت تفریحی ترول تی دارید کلیک کنید.

  !تــوجه!

  دانستنی در مورد رشته عكاسی

  این مطلب رو در یکشنبه 29 تير 1393 ساعت: 14:1 در سایت قرار داده است.

  دانستنی در مورد رشته عكاسی


  دانستنی در مورد رشته عكاسی


  اولین عكس‌ها با دوربین‌های ابتدایی و كمترین تجهیزات تولید می‌شدند و امكانات و تجهیزاتی كه امروزه برای عكاسان مهیا است،‌ قابل مقایسه با آن زمان نیست. اما با كمی دقت می‌توان متوجه شد كه عكس‌های آن دوران با عكس‌های آتلیه‌ای امروز تفاوت چندانی ندارند چرا كه هر دو، عكس‌هایی خشك و بی‌روح هستند كه همه چیز رویشان ثبت می‌شود، بدون این كه از خودشان اظهار وجودی بكنند.
   
  عكس‌هایی كه با حاشیه‌ای سفید به كاغذ چسبیده‌اند و این خود تأكیدی بر فاصله این عكس‌ها با واقعیت است و چه تأسف‌بار است كه بسیاری از مردم عكاسی را مساوی با همین عكس‌های پرسنلی و خانوادگی می‌دانند!

  و متعجب هستند كه چرا عده‌ای از جوانان برای فراگرفتن این حرفه چهار سال در دانشگاه تحصیل می‌كنند در حالی كه بسیاری از عكاسان موفقی كه آنها می‌شناسند، این حرفه را نسل در نسل فراگرفته‌اند و اصلاً تحصیلات دانشگاهی ندارند.

  اما استادان و دانشجویان رشته عكاسی نظری متفاوت دارند. آنها معتقدند كه استودیوهای عكاسی به "حرفه عكاسی" می‌پردازند در حالی كه دانشگاه‌ها "هنر عكاسی" را آموزش می‌دهند. دانشجویان‌ رشته‌ عكاسی‌ با علوم‌ و فنون‌ مختلفی‌ در زمینه‌ عكاسی‌ آشنا شده‌ و همچنین‌ رشته‌های‌ مختلف‌ عكاسی‌ را از قبیل‌ عكاسی‌ خبری‌، تبلیغاتی‌، علمی‌، طبیعت‌ و پرتره‌ آموزش‌ می‌بینند.

  البته‌ این‌ اطلاعات‌ خیلی‌ جامع‌ و عمیق‌ نیست‌ چون‌ هریك‌ از رشته‌های‌ فوق‌، خود دنیای‌ گسترده‌ای‌ دارد كه‌ نمی‌توان‌ طی‌ چهار سال‌ با آنها آشنا شد و اصلاً یك‌ عكاس‌ نمی‌تواند با تمامی‌ این‌ رشته‌ها و تجهیزات‌ مربوط‌ به‌ آنها به خوبی‌ آشنا گردد. در ضمن‌ دانشگاه‌ تنها راه‌ دست‌یابی‌ به‌ اطلاعات‌ علمی‌، فنی‌ و هنری‌ مورد نظر در رشته‌ عكاسی‌ نیست‌.

  اما یك‌ دانشجوی‌ عكاسی‌ می‌تواند طی‌ مدت‌ كوتاه‌تری‌ این‌ اطلاعات‌ را كسب‌ كند؛ یعنی‌ معلوماتی‌ را كه‌ یك‌ عكاس‌ تجربی‌ طی‌ مدت‌ طولانی‌ به‌ دست‌ می‌آورد، یك‌ دانشجو در مدت‌ چهار سال‌ آموزش‌ می‌بیند. در واقع‌ یك‌ عكاس‌ به‌ ثبت‌ و گزینش‌ لحظه‌هایی‌ از زمان‌ می‌پردازد كه‌ دربردارنده‌ نمایشی‌ از حالات‌ انسانی‌، پدیده‌های‌ علمی‌، مناظر طبیعی‌ یا هر موضوع‌ دیگری‌ است‌ كه‌ قابل‌ ثبت‌ بر روی‌ نوار حساس‌ فیلم‌ می‌باشد.

  این‌ گزینش‌ از یك‌ سو برپایه‌ شناخت‌ فرهنگ‌ جامعه‌ و شناخت‌ عمومی‌ هنرها استوار است‌ و از سوی‌ دیگر بر انتقال‌ و تطبیق‌ آنها با فن‌شناسی‌ و علوم‌ مربوط‌ به‌ عكاسی‌ تكیه‌ دارد و مهمترین‌ كار عكاسی‌ عبارت‌ است‌ از تلفیق‌ به‌ جا و درست‌ این‌ دو با یكدیگر. چرا كه‌ فن‌شناسی‌ در عكاسی‌ به‌ ساخت‌ قالب‌ اصلی‌ عكس‌ كمك‌ می‌كند و شناخت‌ فرهنگ‌، جامعه‌ و هنر به‌ ساخت‌ محتوای‌ كار یاری‌ می‌رساند.


  توانایی‌های‌ لازم :


  هنرمند عكاس‌ به‌ هنر دیدن‌ مجهز است‌. چشم‌های‌ هوشیار و جستجوگر او به‌ معنی‌ مكان‌ها، اشیاء و حوادثی‌ رخنه‌ می‌كند كه‌ از نگاه‌ لغزنده‌ چشم‌های‌ دیگران‌ پنهان‌ می‌ماند. بنابراین‌ زیبایی‌ را در چیزهای‌ پیش‌پا افتاده‌، غیرمعمول‌ را در معمول‌ و معنی‌ را در ظاهراً بی‌معنی‌ می‌بیند. همچنین‌ یك‌ عكاس‌ باید در محیط‌ جامعه‌ بوده‌ و پرجنب‌ و جوش‌ باشد.

  چون‌ عكاسی‌ مثل‌ نقاشی‌ نیست‌ كه‌ در خانه‌ بنشینیم‌ و هرچه‌ دلمان‌ خواست‌ نقاشی‌ كنیم‌ و حتی‌ در تابستان‌، پاییز را بكشیم‌ بلكه‌ عكاسی‌ شكار لحظه‌ها است‌ پس‌ باید در ساعات‌ مختلف‌ شبانه‌روز در مكان‌های‌ متفاوت‌ حضور داشت‌ تا بتوان‌ لحظه‌ مورد نظر را شكار كرد.

  و بالاخره‌ یك‌ عكاس‌ باید اطلاعات‌ عمومی‌ خوبی‌ داشته‌ باشد؛ یعنی‌ باید شعر بخواند، داستان‌ بخواند، روزنامه‌ بخواند تا بفهمد در كجا و در چه‌ زمانی‌ زندگی‌ می‌كند چون‌ عكاسی‌ كه‌ در زمان‌ حال‌ نباشد، نمی‌تواند عكس‌ بگیرد.


  موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :


  اكثر فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ عكاسی‌ جذب‌ مطبوعات‌ می‌شوند چون‌ در حال‌ حاضر ما شاهد گسترش‌ مطبوعات‌ و نیاز آنها به‌ عكاسانی‌ تازه‌نفس‌ و متبحر هستیم‌. برپایی‌ نمایشگاه‌های‌ صنعتی‌ متعدد و توجه‌ به‌ آگهی‌های‌ تجاری‌ و فرهنگی‌ نیز باعث‌ شده‌ است‌ كه‌ تعداد قابل‌ توجهی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ جذب‌ عكاسی‌ تبلیغاتی‌ بشوند، حوزه‌

  انتشارات‌ نیز تعداد دیگری‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ را به‌ كار گرفته‌ است‌ و با كمال‌ تأسف‌ تعدادی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ نیز استودیو باز كرده‌ یا به‌ عكاسی‌ از مراسم‌ و میهمانی‌ها می‌پردازند در حالی‌ كه‌ برای‌ كار در یك‌ آتلیه‌ عكاسی‌ نیاز نیست‌ كه‌ دانشجو چهار سال‌ در دانشگاه‌ تحصیل‌ كند بلكه‌ می‌توان‌ طی‌ چند ماه‌ به‌راحتی‌ فن‌ عكاسی‌ را فرا گرفت‌ و یك‌ آتلیه‌ عكاسی‌ باز كرد.

  درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
  دروس‌ پایه :


  مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، كارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، كارگاه‌ عكاسی‌ پایه‌، هندسه‌ مناظر و مرایا، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌، كارگاه‌ عكاسی‌ رنگی‌.

  دروس‌ اصلی‌ :

  شیمی‌ عمومی‌ و شیمی‌ عكاسی‌، فیزیك‌ و ابزارشناسی‌، تاریخچه‌ عكاسی‌، آشنایی‌ با فیلمبرداری‌، نورپردازی‌، فنون‌ عرضه‌ و نمایش‌ عكس‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد عكس‌، كارگاه‌ تخصصی‌ عكاسی‌، فنون‌ بازسازی‌ عكس‌.


  دروس‌ تخصصی‌ :

  كارگاه‌ عكاسی‌، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

  مطالب مرتبط

  روش‌های افزایش عمر باتری لپ‌تاپ
  بیوگرافی بهزاد فراهانی + تصاویر بهزاد فراهانی
  اس ام اس شماره 25(پ نه پ)
  داستان زیبای ملک جمشید و چهـل گیسو بانو
  شهر مردگان + تصاویر
  ترول جوراب (شهریور 1393)
  اسامی ترسناک ترین فیلم های 2014 به همراه توضیح و عکس(+18)
  عکس دیده نشده از کودکی محمدرضا گلزار
  عکس نی نی های کوچولوی خوشگل (شماره 2)
  اولین عکس از آیفون 6 منتشر شد
  گوگل کروم خود را فارسی کنید + آموزش تصویری
  10 گوشی با طراحی عجیب و غریب از موتورولا
  سرسخت و گزنده ترین موجود در جهان + عکس
  رونالدو به عنوان تندرست ترین مرد جهان شناخته شد
  بیوگرافی زنده یاد حسین معدنی(مربی سابق تیم ملی والیبال)

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی

  تبادل بنر

  برای تبادل بنر لینک عکس بنر خودتان را به علاوه ادرس سایت خودتان برای ما ارسال کنید و بنر ما را در سایت خودتان قرار دهید این هم لینک عکس  بنر ما:

  http://rozup.ir/up/terolt/Pictures/31.gif  http://8pic.ir/images/oj7c86jpgrva60z5f1vm.gif

  هوادارن پرسپولیس

  کلیه حقوق مادی و معنوی نزد (( :::ترول تـــــی::: )) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.
  طراحی از آواسایت ترجمه از قالب گراف